Experts in Custom Papers, Written Essays & Assignment Help Services.

To hire our pro writers, fill the instructions form & checkout for your order—guaranteed top college graduates & NO AI—Plagiarism in the final papers! Pursuing an 8-16 week course? Let the best in ace my homework writing services and online class help, assist you today.

Posted: July 5th, 2024

Week 10 P10-2 P10-10 10-12CRP

Week 10  P10-2, P10-10, 10-12 CRP Week 10 ProblemsP10-2 Haille CorporationP10-10 McDormand Products Inc.P10-12 Tarbell Manufacturing CompanyP10-2 Absorption costing versus direct costingHaille Corporation has determined the following selling price and manufacturing cost per unit based on normal production of 72,000 units per year:Selling price per unit 22Variable cost per unit:Direct materials 4Direct labor????? 4Variable factory overhead 2Variable cost per unit: 10Fixed cost per unit:Fixed factory overhead per year 324,000Fixed selling and administrative expense per year 48,000Normal unit production per year 72,000Month Units Produced Units SoldOctober 6,000 3,000November 1,000 4,000December 8,000 6,000October has no beginning inventories.Required: Prepare comparative income statements for each month under each of the following:1. Absorption costing (include under- or overapplied overhead)2. Variable costingP10-10 Effect of taxes on break-even and target volumeMcDormand Products Inc. desires an after-tax income of $500,000. It has fixed costs of $2,500,000, a unit sales price of $300, and unit variable costs of $150; it is in the 40% tax bracket.Required: 1. What amount of pre-tax income is needed to earn an after-tax income of $500,000?2. What target volume sales revenue must be reached to earn the $500,000 after-tax income?3. Assuming that this is a single-product firm, how many units must be sold to earn the after-tax income of $500,000?4. What target volume sales revenue would have been needed to achieve the $500,000 of income had no income tax existed?Comprehensive Review Problem:Break-even point; absorption, and variable cost analysis (Similar to Self-Study Problem 1)P10-12 Tarbell Manufacturing Company has a maximum productive capacity of 210,000 units per year. Normal capacity is 180,000 units per year. Standard variable manufacturing costs are $10 per unit. Fixed factory overhead is $360,000 per year,Variable selling expense is $5 per unit and fixed selling expenses is $252,000 per year. The unit sales price is $20.The operating results for the year are as follows: sales, 150,000 units; production 160,000 units; beginning inventory, 10,000 units. All variances are written off as additions to (or deductions from) the standard cost of sales.Required:1. What is the break-even point expressed in dollar sales?2. How many units must be sold to earn a net income of $100,000 per year?3. Prepare a formal income statement for the year under the following:a. Absorption costing (Hint: Don’t forget to compute the volume variance.)b. Variable costing.

Order | Check Discount

Tags: , , , , ,

Find The Best coursework Writers, Tutors & Assignment Experts!

2025 Special Offer! Get 20-25% Off On ALL Your Orders!

Why trust us?

Every student wants the best grades and that’s our Focus

Graduate Level Writers

Our team consists of outstanding writers who have specialized knowledge in specific subject areas and professionals experienced in academic research writing. They hold at least a graduate degree—230 with Masters and MSN qualifications, experts carefully selected and trained to ensure the best quality of our work. .

College Students Prices

We’re dedicated to bringing on board top-notch writers who can provide excellent work at prices that make sense for college students; affordable papers. Our goal? To give you the best bang for your buck without ever compromising on the quality of our essay writing services—or the content of your paper. #Don’t forget to use the DISCOUNT code in the COUPONS section of the order form before you pay!.

100% Human Written

The service guarantees that our final work is 100% original, rearched and human written expertly. We are committed to delivering plagiarism-free and AI-free work to each university/college student's 'write my paper' request. To uphold this promise, we check every draft for any possible instances of duplication, wrong citation, grammar errors and artificiality before we send it to you. Thus, you can always rely on us to write genuine and high-standard content for your essay assignments.

How it works

When you trust to place an order with Homework Ace Tutors, here is what happens:

Complete the Order Form

Please fill out our order form completely, providing as much detail as possible in all the required fields.

Assignment of Writer

We carefully review your order and assign it to a skilled writer with the specific expertise needed to handle it. The writer then creates your content entirely from scratch.

Order in Progress and Submission

You, along with the support team and your assigned writer, communicate directly throughout the process. Once the final draft is delivered, you can either approve it or request edits, paraphrasing, or a complete revision.

Giving us Feedback(review our essay service)

Ultimately, we value your feedback on how your experience went. You can also explore testimonials from other clients. Additionally, you have the option to recommend or select your preferred writer for any future orders.

Write My Essay For Me